Куліч (паска) рецепт

куліч рецепт

Куліч – це традиційна українська солодка випічка, яка тісно пов’язана з православними святами, зокрема з Великоднем. Її історія має коріння у стародавніх обрядах і традиціях.

Перші згадки про куліч можна знайти ще у давньоруських записах. Віриться, що ця страва була символом достатку та радості, які супроводжували великодні свята. Кулічі прикрашали з різноманітними орнаментами, а також виготовляли їх у вигляді хрестів, як символ християнської віри.

У середньовіччі в Україні і Росії випічка куліча була здебільшого виключною для великих свят, таких як Великдень, та інших релігійних подій. Вона готувалася у кожному домі за спеціальними традиційними рецептами, які передавалися з покоління в покоління.

Символіка куліча також має глибокі релігійні корені. Ця випічка відображає християнське віровчення і віру в воскресіння Христове. Крім того, куліч і паска (інша традиційна великодня випічка) сприймаються як символ об’єднання родини та спільноти.

Сучасні рецепти куліча можуть відрізнятися від регіону до регіону, але базові складові залишаються майже незмінними – це мука, масло, цукор, яйця, сухофрукти та спеції. Варіації можуть включати додавання глазурі, меду, мигдалю або інших інгредієнтів.

Таким чином, куліч – це не лише смачна солодка випічка, але і символ великодніх свят, що сполучає в собі багатовікові традиції, релігійні переконання та сімейні цінності.


Ось базовий рецепт для приготування куліча:

Інгредієнти:

 • 500 г муки
 • 100 г цукру
 • 150 мл молока
 • 100 г вершкового масла або розтопленого кращого
 • 2 яйця
 • 10 г дріжджів
 • 100 г сухофруктів (коринки, родзинки, курага тощо)
 • 50 г цукатів
 • 1/2 чайної ложки солі
 • Щипотка солодкої паприки (за бажанням)
 • Щипотка солодкого коріандру (за бажанням)
 • Щипотка молотого мускатного горіха (за бажанням)
 • Сироп для глазури (змішати 50 г цукру з 50 мл води та трохи зігріти)

Інструкції:

 1. Розітріть дріжджі в теплому молоці з додаванням трохи цукру. Залиште на кілька хвилин, щоб дріжджі активувалися.
 2. У великій мисці змішайте муку, залишок цукру, сіль та спеції (якщо використовуєте).
 3. Додайте вершкове масло або розтоплене краще до сухих інгредієнтів і розтерти його, поки не отримаєте крихку консистенцію.
 4. Додайте яйця та молоко з дріжджами, і замішайте м’яке тісто. Потім додайте сухофрукти та цукати та знову замішайте.
 5. Покрийте миску з тістом та залиште його протягом 1-2 годин для підйому на теплому місці. Тісто повинно подвоїтися за обсягом.
 6. Після підйому тісто вилейте на підготовлену пекарську пляшку та вирізайте потрібну форму куліча.
 7. Пекти куліч у передварно розігрітій духовці при температурі 180-190°C протягом 25-35 хвилин або до золотистого кольору.
 8. Після випікання щільно намажте куліч глазур’ю, а потім дайте йому добре охолонути перед подачею.

Цей рецепт може бути модифікований в залежності від вашого смаку. Наприклад, ви можете додати горішки, шоколад, апельсиновий або лимонний цедр, або інші інгредієнти для нових смакових варіацій куліча.


Калорійність куліча може варіюватися залежно від рецепту та розміру порції. Основними складовими куліча є борошно, цукор, яйця, вершкове масло або рослинна олія, сирійки або сметана, дріжжі, сухофрукти, горіхи та спеції.

У середньому порція куліча (приблизно 100-150 г) може містити від 250 до 400 калорій. Проте, це значення може коливатися залежно від конкретного рецепту та способу приготування.

Related Post